A weboldalkészítés főbb összetevői
- Igény szerinti adatbázis tervezése (mySQL) és programozott (PHP) háttér kialakítása.
- A honlap arculatához és kezeléséhez szükséges grafikai munka.
- Még vonzóbb felület Flash animációk használatával.
- A különböző böngészőkben megjeleníthető, kereső-optimalizált oldalak elkészítése.
- Referenciák
1. Programozás és adatbázis-tervezés
Ha szeretnénk eltérni a statikus oldalak unalmas, ritkán frissülő világától, akkor természetesen lehetőségünk van élővé varázsolni honlapunkat adatbázis kialakításával és programozási elágazásokkal. Ezek segítségével válhat igazán interaktívvá honlapunk.
Részemről a - manapság rohamosan fejlődő és szinte minden szolgáltatónál megtalálható - mySQL adatbáziskezelőt és a PHP programozási nyelv által nyújtott lehetőségeket tudom felkínálni leendő ügyfeleimnek.
Az adatbázist megtervezem, kialakítom és leprogramozom hozzá a kezelői felületet.
2. Honlap arculata
Már a főiskolán nagyon érdekelt a számítógépes grafika és ez az érdeklődés az évek folyamán csak erősödött. Ma ebből a témakörből a fotóretusálás, montázs-készítés és a hozzájuk tartozó effektusok alkalmazása köt le a legjobban, melyet csak úgy hobbiból is szívesen űzök.
Egy - kritikus alkotói szemmel nézve - tökéletes kép (pl. web-felület, vagy logo) létrehozásához aprólékos munka szükséges. Rengeteg időt igényel és általában több verzió is elvetődik, mire kialakul az elfogadott grafika. A honlapokon található képeket három fő szempont szerint kell optimalizálni:
- az állomány kiterjedése (szélessége, magassága)
Ezt nagyon jól át kell gondolni, mert ahány felhasználó, annyiféle felbontást és böngészőt használnak a számítógépeken. És bizony az a jó, ha mindenkinek hozzáférhető és látható a honlapunk, függetlenül az ő képernyőjének beállításaitól. - az állomány által elfoglalt tárterület (bájtban kifejezve)
Ez bizony az oldal letöltődési, megjelenési idejét nagyban befolyásolja. Gondolnunk kell azokra is (bár már kevesen vannak), akik esetleg még mindig modemes kapcsolattal csatlakoznak az Internethez. - a kép minősége
Ez utóbbi szorosan kapcsolódik az előzőhöz. A kettőt lehetne akár együtt is említeni, hiszen minél jobb minőségben mentem el a képet, annál több tárterületet foglal le.
3. Flash animációk és interaktivitás
Az animációk segítségével könnyen fel lehet hívni valami kiemelendő dologra a figyelmet, feltéve, hogy az oldal nincsen tele mindenféle mozgó kütyüvel. Kezdő (nagyon kezdő) designerek gyakran esnek abba a hibába, hogy megpróbálják az összes általuk megismert fogást és trükköt bevetni szinte egy oldalon. Ha ez még színkavalkáddal is párosul, akkor az az a weblap, ahová valószínűleg nem szívesen látogat vissza a tisztelt böngésző!
Az animációk őskora (a honlapokon) a GIF képekre vezethető vissza, azonban ma már inkább az egyre jobban elterjedő és sokkal több lehetőséget nyújtó Flash mozikkal valósítják meg azokat. A Flash a statikus, képváltogató GIF-hez képest valódi interaktivitást nyújt számunkra, mely azt jelenti, hogy kezeli a felhasználói beavatkozásokat és akár mi magunk vezérelhetjük a mozi folyamatát.
4. Az oldalak tényleges elkészítése
Ha már megvannak a képek és kalakult a színvilág és a kezelői felület, akkor mindezt a böngészők számára értelmezhető formába kell önteni. Ennek egyik alapja a HTML (web-oldal leíró) nyelv ismerete. Általában elmondható, hogy egy arculatot többféle módon is megvalósíthatunk. Mindegyik megoldásnak megvan az előnye és a hátránya, és ezek közül bizony nekünk kell választani, ami mindig az éppen megálmodott arculattól függ.
Minden munkámat tesztelem a legelterjedtebb böngészőkben (MS Internet Explorer, Mozilla , Opera) és különböző képernyőfelbontásban.