Ide tartozik mindaz, ami esetleg nem fér bele az eddig részletezett kategóriákba, ám alkalmanként ilyen tevékenységet is folytatok.
1. Adatbázis-tervezés
Sokszor lehet szükségünk adatbázisok használatára, amikor egy egyszerű táblázatkezelővel már nem tudjuk leküzdeni a megoldandó feladatot. Ilyenkor az adatbázis struktúrájának tervezése nagyban befolyásolja az alkalmazás későbbi hatékony működését.
Egy adatbázis tervezésekor mindig abból kell kiindulnunk, hogy mire szeretnénk használni és milyen statisztikákra vagyok belőle kíváncsi. Innen kell visszafelé haladnunk és a kívánt válaszhoz szükséges forrásadatokat összegyűjteni. Az ilyen jellegű adatbázis-tervezésben tudok segítséget nyújtani, függetlenül attól, hogy ez milyen adatbázis-kezelő rendszer alatt működne (MS Access, mySQL, MSSQL, stb.).
2. Adatmentés, helyreállítás
Bármilyen háttértárolóval (merevlemez, hajlékonylemez, CD, DVD, stb.) előfordulhat, hogy meghibásodik vagy egyszerűen saját figyelmetlenségünk - vagy vírusfertőzés - miatt letörlődnek róla számunkra fontos állományok vagy akár az egész tartalma. Ilyenkor sem biztos, hogy a rendkívül költséges, neves adatmentő cégekhez kell fordulni.
Többször sikerült már megmentenem az adatokat, de tény, hogy volt már olyan, amikor csak külső cég (pl.: Kürt Kft.) tudta lementeni az ügyfél fontos adatait - természetesen nem aprópénzért. Mielőtt azonban a valóban legprofibb adatmentő céghez fordulna, keressen meg, ha az alábbiakat tapasztalja:
- A több részletben írt CD (vagy DVD) lemezen nem látszik a korábban felírt tartalom.
Úristen! Eltűnt a családi fotóarchivum! - Furcsa hangokat ad a merevlemez és nem indul el a számítógép.
- A merevlemezen nem látszik semmi és másik számítógépbe berakva is azt mondja: "Nincs megformázva, akarja-e most formázni?" - a válasz: NEM.
- A floppylemezen fontos adatok voltak, azonban a gép azt mondja, hogy nincs megformázva (lsd. előző pont).
- A digitális fényképezőgép memóriakártyáját a gyerek sikeresen letörölte, mielőtt áttöltöttük volna a számítógépre.
- ... és a többi ...
3. Adatkonverzió, szoftverfejlesztés
Minden vállalat életében előfordul néha, hogy ügyviteli szoftvereiben változás áll be. Ilyenkor a legfontosabb, hogy az eddig használt adatait át kell tenni (migrálni) az új rendszerbe.
Aki átélt már ilyesmit, az tudja, hogy elég sok buktatóval jár egy migrálás a különböző adatszerkezetek közti hatalmas eltérések miatt. Erre a legoptimálisabb megoldás, egy szoftver készítése, amellyel a migrálási folyamat során többször felmerülő átvitel nagyrészt automatizálható.